Reial Acadèmia de Farmàcia de Catalunya

ca  es

Destacats Noticies

INGRÉS COM A ACADÈMICA NUMERARIA DE LA Dra. LUISA GARCÍA

El proper dilluns, dia 27 de novembre, a les 7 de la tarda, se celebrarà sessió Pública Extraordinària en el Saló d’Actes d’aquesta Institució, carrer de l’Hospital 56, en el decurs de la qual l’

                                     Il· ltre. Sra.  Dra. LUISA GARCÍA LÓPEZ

 ingressarà com a Acadèmica Numeraria amb la lectura del discurs:

“LOS SISTEMAS NANOESTRUCTURADOS EN EL TRATAMIENTO DE LAS ENFERMEDADES NEURODEGENERATIVAS”

Contestarà a la nova acadèmica, l’Excm. Sr. Dr. ORIOL VALLS PLANELLS.

L’Acadèmia es complau a invitar-vos a aquest acte.

Barcelona, novembre de 2017

                  El President                                                                             El Secretari

Dr. Josep M Ventura Ferrero                                                     Dr. Jaume Casas Pla


INGRÉS COM A ACADÈMIC CORRESPONENT DEL SR. MANUEL MERLOS

El proper dia 10 de juliol, dilluns a les 7 de la tarda, l’ll·ltre. Sr. Manuel Merlos Roca ingressarà com a Acadèmic corresponent de la Reial Acadèmia de Farmàcia de Catalunya amb la lectura del discurs “El receptor Sigma; de la ventafocs a una prometedora diana en dolor”.

Presentarà al nou acadèmic l’Excm. Sr. Dr. Julià García Rafanell.

L’acte tindrà lloc en el Saló d’Actes de l’Acadèmia, carrer de l’Hospital 56. Barcelona.


Reial Acadèmia de Farmàcia de Catalunya


Idioma

ca  es


Museu CUSÍ de Farmacia

Museu CUSÍ de Farmacia


Contactar

Direcció: Carrer de l’Hospital nº 56, 08001 – Barcelona
E-mail: academia@rafc.cat
Telèfon: 93 443 00 88
Fax: 93 329 52 04

Enviar un missatge

El seu nom*

El seu email*

Telèfon

El seu missatge

Política de privacitat

Text legal de LOPD


Serveis d’avís

Si està interessat en estar al corrent de les nostres activitats, introdueixi les següents dades:


Privacitat

text de privacitat


Acadèmics numeraris emèrits

 

RELACIÓ ALFABÈTICA D’ACADÈMICS NUMERARIS EMÈRITS

 

ALBORS YOLDI, EDUARDO

Acadèmic numerari emèrit (medalla núm. 22). Adscrit a la Secció 3a, Farmàcia Industrial.

Elegit acadèmic numerari el 5 de desembre de 1985. Prengué possessió el 27 de novembre de 1986. Pronuncià el discurs inaugural del Curs acadèmic 1997. Discursos inaugurals núm. XLI.

Càrrecs a la Junta de Govern: Elegit bibliotecari per al trienni 1988-1990. Continuà en el càrrec fins tot el 1992, a causa de la readaptació als Estatuts de 1989. S’incorporà amb el càrrec d’interventor en funcions en la Junta de Govern el 16 de febrer de 1998, entretant el Dr. Fèlix Pumarola, que era l’interventor, ocupés la vicepresidència. En la reestructuració de Junta del 12 d’abril de 1999, propiciada pel pas a Acadèmic numerari emèrit del vicepresident Dr. Pumarola Busquets, el Dr. Albors Yoldi passà d’interventor a tresorer fins les eleccions corresponents al càrrec (eleccions de 2002 per al quadrienni 2003-2005).

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2001.

 

 

BARCELÓ COLL, JOAN

Acadèmic numerari (medalla núm. 40). Adscrit a la Secció 2a, Ciències Biològiques i Biotecnologia. Elegit acadèmic numerari el 25 d’octubre de 1990. Prengué possessió el 15 d’octubre de 1991. Pronuncià el Discurs Inaugural del Curs acadèmic 2003. Discursos Inaugurals núm. XLVII.

 

BLADÉ PIQUÉ, JOAN

Acadèmic numerari (medalla núm. 16). Adscrit a la Secció 1a, Ciències Físiques, Químiques i Geològiques. Elegit acadèmic corresponent el 2 de juliol de 2001. Prengué possessió el 14 d’octubre de 2002. Elegit acadèmic numerari el 30 de juny de 2009. Prengué possessió l’1 de desembre de 2010.

 

BECH BORRÀS, JAUME

Acadèmic numerari (medalla núm. 37). Adscrit a la Secció 1a, Ciències Físiques, Químiques i Geològiques. Elegit acadèmic corresponent el 9 de novembre de 1978. Elegit acadèmic numerari el 30 de juny de 1983. Prengué possessió l’11 de juny de 1987. Pronuncià el Discurs Inaugural del Curs acadèmic 2000. Discursos Inaugurals núm. XLIV.

Càrrecs a la Junta de Govern: Elegit bibliotecari per al quadrienni 1997-2000, en la reestructuració de la Junta de Govern del 12 d’abril de 1999, propiciada pel pas a emèrit del vicepresident Dr. Pumarola Busquets, el Dr. Bech Borràs passà de Bibliotecari a Interventor. Seguidament, en la Junta General Extraordinària de 18 de desembre de 2000, fou elegit interventor per al quadrienni 2001-2004.

Altres Càrrecs: President de la Secció 1a, Ciències Físiques, Químiques i Geològiques des del 2007.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2012.

 

 

CEMELI PONS, JOSEP

Acadèmic numerari. Adscrit a la Secció 3a, Farmàcia Industrial. Elegit acadèmic corresponent el 30 d’octubre de 1958. Elegit acadèmic numerari el 30 de juny de 1983. Prengué possessió el 7 de maig de 1987. Discurs de recepció d’acadèmics numeraris núm. 35. Pronuncià el discurs inaugural del Curs acadèmic 1998. Discursos Inaugurals núm. XLII.

Càrrecs a la Junta. de Govern: Fou tresorer el quadrienni 2003-2006.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2005.

 

CORBELLA CORBELLA, JACINT

Acadèmic numerari (medalla núm. 20). Adscrit a la Secció 5a, Història, Legislació i Deontologia Farmacèutiques. Elegit acadèmic corresponent el 3 de juliol de 2000. Prengué possessió el 21 de març de 2001. Elegit acadèmic numerari el 17 de desembre de 2003. Prengué possessió el 22 de novembre de 2004.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2012.

DE BOLÓS CAPDEVILA, JORDI

Acadèmic numerari emèrit (medalla núm. 26). Adscrit a la Secció 7a, Ciència i Professió Farmacèutiques. Elegit acadèmic corresponent el 14 de desembre de 1998. Prengué possessió el 10 d’abril de 2000. Elegit acadèmic numerari el 17 de desembre de 2003. Prengué possessió el 19 d’abril de 2004.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2004.

 

 

 

DE LA TORRE BORONAT, M. DEL CARMEN

Acadèmica numerària emèrita. Adscrita a la Secció 2a, Ciències Biològiques i Biotecnologia. Elegida acadèmica corresponent el 19 d’abril de 1977. Prengué possessió el 31 de gener de 1978. Elegida acadèmica numerària el 26 de febrer de 1980. Prengué possessió el 9 d’octubre de 1984. Pronuncià el discurs inaugural del Curs acadèmic 1994. Discursos inaugurals núm. XXXVIII.

Càrrecs a la Junta de Govern: Vicesecretaria elegida en la Junta General Extraordinària de 14 d’octubre de 1993 fins tot el 1994 (per cobrir la vacant deixada per la Dra. Carmona Cornet en ser elegida secretària). Reelegida per als quadriennis 1995-1998 i 1999-2002. Bibliotecària elegida en la Junta General Extraordinària de 16 desembre de 2002 fins tot el 2004 (per cobrir la vacant deixada per la Dra. Morales Pujol en ser elegida Vicesecretària).

Passà a acadèmica numerària emèrita el 31 de desembre de 2007.

 

DOMENÉCH BERROZPE, JOSEP

Acadèmic numerari (medalla núm. 13). Adscrit a la Secció 6a, Ciències Farmacològiques. Elegit acadèmic numerari el 30 de juny de 2009. Prengué possessió el 15 de novembre de 2010.

Càrrecs: President de la Secció 6a, Ciències Farmacològiques des del Setembre del 2012.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2012.

 

ESTEVE SOLER, JOSEP

Acadèmic Numerari (medalla núm. 14). Adscrit a la Secció 3a, Farmàcia Industrial. Elegit acadèmic numerari el 6 de desembre de 1973. Prengué possessió el 10 de juny de 1976. Pronuncià el Discurs Inaugural del Curs acadèmic 1987. Discursos Inaugurals núm. XXXI.

Càrrecs a la Junta de Govern: Elegit president per al quadrienni 2003-2006. Renuncià al cap de dos anys davant l’imminent pas a Acadèmic numerari emèrit, malgrat que estatuàriament hagués pogut esgotar el termini de quatre anys.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2005.

 

 

GARCÍA HEGARDT, FAUSTO

Acadèmic numerari (medalla núm. 19). Adscrit a la Secció 2a, Ciències Biològiques i Biotecnologia. Elegit acadèmic corresponent el 14 de desembre de 1998. Prengué possessió el 27 de març de 2000. Elegit acadèmic numerari el 28 de juny de 2004. Prengué possessió el 14 d’abril de 2008.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2014.

 

 

IGLESIAS ANGLÈS, JOSEP

Acadèmic numerari emèrit (medalla núm. 25). Adscrit a la Secció 6a, Ciències Farmacològiques.

Elegit acadèmic corresponent el 14 de novembre de 1972. Elegit acadèmic numerari el 30 de juny de 1983. Prengué possessió el 10 de juny de 1986.  Pronuncià el discurs inaugural del Curs acadèmic 1996. Discursos inaugurals núm. XL.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2011.

 

JANÉ CARRENCÀ, FRANCESC

Acadèmic numerari (medalla núm. 47). Adscrit a la Secció 6a, Ciències Farmacològiques.

Elegit acadèmic numerari el 28 de juny de 2005. Prengué possessió el 27 de juny de 2007.

JAUSÀS MARTÍ, AGUSTÍ

Acadèmic numerari (medalla núm. 15). Adscrit a la Secció 5a, Història, Legislació i Deontologia Farmacèutiques. Elegit acadèmic corresponent el 20 de desembre de 1995. Prengué possessió el 26 de juny de 1997. Elegit acadèmic numerari el 19 de desembre de 2001. Prengué possessió el 13 d’octubre de 2003.

Càrrecs: President de la Secció 5a, Història, Legislació i Deontologia Farmacèutiques, des del maig del 2012.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2012.

LÀZARO PORTA, ÀNGEL

Acadèmic numerari emèrit (medalla núm. 18). Adscrit a la Secció 4a, Salut Pública. Elegit acadèmic corresponent el 9 de novembre de 1978. Prengué possessió el 4 de desembre de 1979. Elegit acadèmic numerari el 18 de desembre de 2000. Prengué possessió l’11 de març de 2002.

Càrrecs a la Junta de Govern: En la Junta General Extraordinària de 20 de desembre de 2006 fou elegit bibliotecari per al bienni 2007-2008.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2008.

 

 

MORALES PUJOL, CARMEN

Acadèmica numerària emèrita (medalla núm. 30). Adscrita a la Secció 2a, Ciències Biològiques i Biotecnologia. Elegida acadèmica corresponent el 11 de juny de 1992. Prengué possessió el 22 d’abril de 1993. Elegida acadèmica numerària el 20 de maig de 1998. Prengué possessió el 10 de març de 1999.

Càrrecs a la Junta de Govern: Incorporada com a bibliotecària en la Junta de Govern de 12 de maig de 1999, fins el 2000 (per haver passat el bibliotecari Dr. Bech Borràs a ocupar el càrrec d’interventor). Elegida pel mateix càrrec per al quadrienni 2001-2004. No conclogué el termini per haver estat elegida Vicesecretaria per al quadrienni 2003-2006.

Passà a acadèmica numerària emèrita el 31 de desembre 2008.

 

 

OLIVER-RODÉS CLAPÉS, BENET

Acadèmic numerari emèrit. Adscrit a la Secció 1a, Ciències Físiques, Químiques i Geològiques.

Elegit acadèmic corresponent el 30 de març de 1982. Prengué possessió el 7 de juny de 1988. Elegit acadèmic numerari el 19 de desembre de 2002. Prengué possessió el 10 de novembre de 2003.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2004.

 

 

PARÈS FARRÀS, RAMON

Acadèmic numerari emèrit (medalla núm. 23). Adscrit a la Secció 2a, Ciències Biològiques i Biotecnologia. Elegit acadèmic numerari el 29 de desembre de 1960. Prengué possessió el 19 d’abril de 1963. Pronuncià el discurs inaugural del Curs acadèmic 1973. Discursos inaugurals núm. XVII.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2002.

 

 

PUCHAL MAS, FRANCESC

Acadèmic numerari emèrit (medalla núm. 45). Adscrit a la Secció 4a, Salut Pública. Elegit acadèmic corresponent el 20 de desembre de 1995. Prengué possessió el 12 de novembre de 1997. Elegit acadèmic numerari el 20 de maig de 1998. Prengué possessió el 28 de febrer de 2000.

Passà a acadèmic numeràri emèrit el 31 de desembre de 2008.

 

SABATER TOBELLA, JOAN

Acadèmic numerari (medalla núm. 1). Adscrit a la Secció 4a, Salut Pública. Elegit acadèmic corresponent el 24 d’abril de 1964. Prengué possessió el 5 de maig de 1966. Elegit acadèmic numerari el 2 de juny de 1970. Prengué possessió el 8 de juny de 1971. Pronuncià el discurs inaugural del Curs acadèmic 1983. Discursos inaugurals núm. XXVII.

Càrrecs a la Junta de Govern: Elegit vicepresident per al trienni 1979-1981. No el conclogué per haver estat elegit president en la Junta General Extraordinària de 16 de desembre de 1980. Seguidament fou reelegit president tres triennis consecutius, 1981-1983, 1984-1986 i 1987-1989. Continuà de president tot un any més per haver-se aplaçat les eleccions per tal de procedir a l’adaptació als nous Estatuts (publicats en el DOG del 29 de maig de 1989).

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2009. Va ser nomenat President d’Honor a la Junta General Ordinària del 20 de desembre del 2011.

 

 

SALAZAR MACIAN, RAMON

Acadèmic numerari emèrit. Adscrit a la Secció 1a, Ciències Físiques, Químiques i Geològiques. Elegit acadèmic corresponent el 5 de desembre de 1985. Prengué possessió el 26 de març de 1986. Elegit acadèmic numerari el 25 d’octubre de 1990. Prengué possessió el 28 de novembre de 1991. Pronuncià el discurs inaugural del Curs acadèmic 2005. Discursos inaugurals núm. XLIX.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre 2008.

 

 

SUÑÉ ARBUSSÀ, JOSEP M

Acadèmic numerari emèrit (medalla núm. 21). Adscrit a la Secció 5a, Història, Legislació i Deontologia Farmacèutiques.

Elegit acadèmic corresponent el 3 de juliol de 1957. Prengué possessió el 6 de febrer de 1958. Elegit acadèmic numerari el 6 de desembre de 1973. Prengué possessió el 17 de març de 1977. Pronuncià el discurs inaugural del Curs acadèmic 1988. Discursos inaugurals núm. XXXII.

Càrrecs a la Junta de Govern: Elegit interventor per al trienni 1978-1980 i reelegit en cinc ocasions consecutives. La darrera reelecció, celebrada el 10 de desembre de 1992, era per al quadrienni 1993-1996, però no el complí tot sencer a causa per haver estat elegit vicepresident en la Junta General Extraordinària de 22 de desembre de 1994. Durant l’etapa d’interventor fou també director de la Revista, des del seu nomenament per la Junta de Govern d’1 de desembre de 1987 fins la seva dimissió en la Junta de Govern de 17 de març de 1994. També vicepresident en funcions (acumulant el càrrec amb el d’interventor), primerament per acord de la Junta de Govern de 17 de gener de 1991, fins l’elecció reglamentària del càrrec a finals de 1992, i, posteriorment, per acord de la Junta de Govern de 28 d’octubre de 1993 fins la següent Junta General Extraordinària que havia de portar a elecció la vicepresidència per cobrir els dos anys restants (1995-1996). En la Junta General Extraordinària de 22 de desembre de 1994, fou elegit vicepresident fins tot el 1996. Seguidament, en la Junta General Extraordinària de 19 de desembre de 1996 fou reelegit vicepresident per al quadrienni 1997-2000, però, per acord de la Junta de Govern de 10 de febrer de 1997, hagué de deixar l’exercici del càrrec per assumir provisionalment la presidència, a causa del període de descans concedit al president Dr. Adzet Porredón. Actuà de president en funcions fins tot el 1998. Fou elegit president per al quadrienni 1999-2002.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2003.

 

URIACH MARSAL, JOAN

Acadèmic numerari emèrit (medalla núm. 33). Adscrit a la Secció 3a, Farmàcia Industrial. Elegit acadèmic numerari el 25 de març de 1969. Prengué possessió el 30 de novembre de 1971. Pronuncià el discurs inaugural del Curs acadèmic 1984. Discursos inaugurals núm. XXVIII.

Càrrecs a la Junta de Govern: Vicepresident durant el trienni 1976-1978.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2004.

 

VILA CASAS, ANTONI

Acadèmic numerari (medalla núm. 49). Adscrit a la Secció 3a, Farmàcia Industrial. Elegit acadèmic numerari el 17 de desembre de 2003. Prengué possessió el 15 de març de 2004.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2005.

 

YLLA-CATALÀ GENÍS, MIQUEL

Acadèmic numerari (medalla núm. 39). Adscrit a la Secció 2a, Ciències Biològiques i Biotecnologia. Elegit acadèmic corresponent el 22 de juny de 1989. Prengué possessió el 30 de novembre de 1989. Elegit acadèmic numerari el 25 d’octubre de 1990. Prengué possessió el 7 de novembre de 1991.Pronuncià el discurs inaugural del Curs acadèmic 2004. Discursos inaugurals núm. XLVIII.

Càrrecs a la Junta de Govern: Bibliotecari durant el quadrienni 1993-1996. Secretari durant els quadriennis 1997-2000 i 2001-2004. Elegit president el 20 de desembre de 2004 per als dos anys restants del quadrienni 2003-2006. En la Junta General Extraordinària de 20 de desembre de 2006 fou reelegit president pel quadrienni 2007-2010.

Passà a acadèmic numerari emèrit el 31 de desembre de 2010.